RRE rubianna resources limited

cost evaluations

  1. 1,377 Posts.
    lightbulb Created with Sketch. 158
    Dear Fellow RRE Investors

    Here are some simple maths we can perform on the results given so far:

    The selling price per Ounce is approx US$283 per ounce (depending on the associated cost with Production)

    so we have around roughly 18,000 ounces minimum of GOLD in the ground (according to the report) with a average 2.2g/t

    so 18,000 x 283 = 5 million Dollars revenue (Approx)

    Just hoping Ruby Anna East prospect comes up with more Gold !

    V

 
Add to My Watchlist
What is My Watchlist?
A personalised tool to help users track selected stocks. Delivering real-time notifications on price updates, announcements, and performance stats on each to help make informed investment decisions.

Currently unlisted public company.

arrow-down-2 Created with Sketch. arrow-down-2 Created with Sketch.