BFC beston global food company limited

Just wondering where you are getting the 55c per litre supply...

  1. 1,966 Posts.
    lightbulb Created with Sketch. 120
    Just wondering where you are getting the 55c per litre supply cost from. I can't find any reference to that in recent announcements or results, or any easy way to infer the cost. Also, are you sure it takes 10 litres to produce 1 kg of mozzarella? Has that been stated in a company report or presentation that I haven't seen? What other products are used from mozzarella production that have a value - eg cheese whey is a source of lactoferrin. Are there other by products that have a use/value?

    I'm not trying to be difficult - just trying to understand. And I'm not saying you're wrong in your figures, but there may be more going on that $5.50 per kg production costs.
    Last edited by schura: 05/08/21
 
Add to My Watchlist
What is My Watchlist?
A personalised tool to help users track selected stocks. Delivering real-time notifications on price updates, announcements, and performance stats on each to help make informed investment decisions.
arrow-down-2 Created with Sketch. arrow-down-2 Created with Sketch.